Home STIRI SI NOUTATI Sport 50 de gimnaste, de la 10 cluburi din țară, au participat la Cupa „Nadia Comăneci”

2 min read
0
5
ddd

Cupa „Nadia Comăneci” s-a desfășurat, astăzi, la Onești, în sala unde se antrena cea mai mare gimnastă a tuturor timpurilor.

50 de gimnaste cu vârste cuprinse între 8 ani și jumătate și 10 ani, legitimate la 10 cluburi din țară, au participat, astăzi, la cea de-a patra ediție a Cupei „Nadia Comăneci”. Micuțele sportive au trăit emoțiile unui concurs adevărat, desfășurat în vechea sală de sport din Onești, unde se antrena Nadia Comăneci, înainte de a scrie istorie în gimnastică.

La individual compus, junioare 3 nivel 2, podiumul a arătat astfel: Miruna Cazan (CS Dinamo), Rut Damian (CSS Focșani), Monica Ilie (CSS Dinamo). La individual compus, junioare 3 nivel 1, ordinea primelor trei clasate a fost: Ella Oprea (CS Dinamo), Roberta Radu (CSS Dinamo), Eva Mircioaga (CSS Dinamo). Locul 1 a fost premiat cu 500 de euro, locul 2 cu 150 de euro, iar locul 3 cu 75 de euro. Dedeman și Erbașu au fost sponsorii care au sprijinit concursul tinerelor speranțe ale gimnasticii.

Organizarea competiției a fost asigurată de CSM Onești, reprezentat de directorul Ingrid Istrate. „A fost prima ediție ce s-a desfășurat în sala unde se pregătea Nadia Comăneci. Asta a creat un aer mai intim, mai familial. Nu au fost accidentări, gimnastele s-au pregătit și pentru Cupa Andreea Răducan”, ne-a declarat Ingrid Istrate.