Home STIRI SI NOUTATI Educatie Câștigătorii concursului de desene ”Pagini fermecate, gânduri colorate”

Câștigătorii concursului de desene ”Pagini fermecate, gânduri colorate”

6 min read
0
6
ddd

Pe 28 mai a avut loc jurizarea concursului de desene pentru copii „Pagini fermecate, gânduri colorate”, organizat de Clubul UNESCO pentru Tineret şi Copii „Gh. Mocanu” în parteneriat cu Biblioteca Municipală „Radu Rosetti”.

Aşa cum era de aşteptat, evaluarea celor peste 170 de desene participante la concurs a constituit o sarcină dificilă pentru membrii juriului condus de prof. dr. Aurel Stanciu. Calitatea deosebită a lucrărilor, multitudinea de tehnici de lucru şi diversitatea lecturilor alese ca temă au făcut departajarea foarte greu de realizat. De aceea, juriul a acordat mai multe premii I, II, III şi menţiuni la fiecare categorie de vârstă.

Lansat în memoria profesorului şi pictorului Ghiţă Mocanu, entuziast promotor al artei copiilor, mentorului Clubului UNESCO pentru Tineret şi Copii care azi îi poartă numele şi al Cercului de desen „Ion Diaconescu”, concursul şi-a propus şi a reuşit să dea celor mici posibilitatea de a se exprima liber, punându-şi în valoare creativitatea şi originalitatea.

Mulţumim tuturor profesorilor, învăţătorilor, educatorilor şi, nu în ultimul rând,  bibliotecarilor care au rezonat la ideea şi principiile aceastei competiţii dedicate deopotrivă lecturii şi picturii!

Nu uitaţi că miercuri, 11 iunie, la orele 1730, va avea loc în Spaţiul Multifuncţional vernisajul expoziţiei cu cele mai frumoase şi originale lucrări, în cadrul căruia se va desfăşura şi festivitatea de premiere a concursului.

Vă aşteptăm!

 

Clasamentul concursului de desene pentru copii

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 6-8 ANI

 

PREMIUL I

 

IONIŢĂ ANDREEA – Mica sirenă

PUŞCALĂU LUCAS MIHAI – Pinocchio

BELECCIU GABRIELA – Capra cu trei iezi

 

PREMIUL AL II-LEA

 

SĂLBATECU VERA – Scufiţa roşie

NISTOR LUCA – Mica sirenă

COITU REBECA BRÂNDUŞA – Frumoasa din pădurea adormită

CIOCA DAVID – Mica sirenă

 

PREMIUL AL III-LEA

 

APOSTOL LAURA – Răţuşca cea urâtă

APOSTOL DIANA – Pisicile aristocrate

SEVASTRE MARIA – Răţuşca cea urâtă

IOAN ANA-MARIA – Albă ca Zăpada

CĂLIN ŞTEFANIA – Rapunzel

POPA BRIANA MARIA – Mărul
STANCIU IOANA RUXANDRA – Crăiasa Zăpezii
POPA BRIANA MARIA – Mărul

STANCIU IOANA RUXANDRA – Crăiasa Zăpezii

 

MENŢIUNI

 

GANEA ANA – Lumea lui Pippi

FILIP IULIA MARIA – Scufiţa roşie

CIOBANU DRAGOS – În Ţara Minunilor, la curtea reginei

CIOLAC IULIA IOANA – Scufiţa roşie

NĂSTUNEAC ȘTEFAN – Cheile

 

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 9-11 ANI

 

PREMIUL I

 

HOREA DARIA  –  Mica sirenă

DRAGOTĂ MARIA – Cenuşăreasa

 

PREMIUL AL II-LEA

 

GANEA MARIA – Mary Poppins

COITU SEBASTIAN TEODOR – Robin Hood

GONDOŞ ŞTEFAN – Cărţile cu Apolodor

 

PREMIUL AL III-LEA

 

OPREA RAREŞ – Aventurile ursului polar

BUTNARU DARIA – Matilda

CIUCULEI ANA-MARIA – Prinţul pădurii

COJOCARU RĂZVAN – O furnică

 

MENŢIUNI

 

ALUPEI MARIA – Heidi, fetiţa munţilor

HAGIU BIANCA-MARIA – Scufiţa roşie

BOHĂLŢEANU ANTONIA-ELENA – O seară magică

HÎRLĂU BIANCA –La cireşe

MATEI PATRICK ALEXANDRU –Mowgly şi Baloo

 

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 12-15 ANI

 

PREMIUL I

 

MARIN LAURENŢIU – Cunoştinţă deplină

VÎLEA ANDRA – În noapte

 

PREMIUL AL II-LEA

 

POPESCU MIHAI RAREŞ – Trece luna

BARCAN MARINELA ANTONELA – Visul

 

PREMIUL AL III-LEA

 

DOROBĂŢ ANDA – Năzdrăvanul Goe

SAMOILĂ ANA-MARIA – O stea de gheaţă

CHELMUŞ OTILIA-ELENA – Piciul

 

MENŢIUNI

 

VLASE BIANCA – Gânduri

GAL CRISTIAN – O zi în natură

BUTARU IULIAN – Codrul

vezi mai multe articole
Load More By onestiul
Load More In Educatie

vezi si...

Revelion 2015 la Onesti!